Εγγραφές στα Τμήματα Παραδοσιακών Χορών Δήμου Γρεβενών

Ο Δήμος Γρεβενών ενημερώνει ότι ξεκινούν την Παρασκευή 26 Σεπτεμβρίου 2014 οι εγγραφές στα Τμήματα Παραδοσιακών Χορών για το έτος 2014-2015.

Οι εγγραφές απευθύνονται σε ενήλικες όλων των ηλικιών που θέλουν αφενός να γνωρίσουν αξιόλογα στοιχεία του Λαϊκού Πολιτισμού των Γρεβενιωτών και των Ελλήνων όπως ο παραδοσιακός χορός, το τραγούδι, η αναπαράσταση δρωμένων, η ενδυμασία, κ.α. και αφετέρου να εκφραστούν, να επικοινωνήσουν με συνομήλικους, να ψυχαγωγηθούν πιασμένοι χέρι - χέρι στον ίδιο χορευτικό κύκλο, και να ασκηθούν.

Οι εγγραφές και τα μαθήματα διδασκαλίας είναι δωρεάν .

Τη διδασκαλία και επιμέλεια των προγραμμάτων των Τμημάτων Παραδοσιακών Χορών έχει η καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής, κ. Κατερίνα Προκόβα, με ειδίκευση στους Ελληνικούς Παραδοσιακούς Χορούς και 25ετή διδακτική εμπειρία σε ανάλογη θέση.

Η έναρξη των μαθημάτων θα γίνει την Τετάρτη 16 Οκτωβρίου στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Γρεβενών.

Δηλώσεις συμμετοχής και πληροφορίες καθημερινά από τις 08:30 - 14:00 στο γραφείο της Δ.Ε.Κ.Ε.Γ.-Τέρμα Κ. Ταλιαδούρη ( πρώην κτίριο ΕΟΜΜΕΧ) και στα τηλέφωνα 24620 83674 -82276 .