ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΠΡΕΣΒΗ ΑΥΣΤΡΙΑΣ

Το Δήμο Γρεβενών επισκέφτηκε τη Δευτέρα 29-3-2010 ο Πρέσβης της Αυστρίας κ. Michael Linhart.
Τον κύριο Πρέσβη στην εθιμοτυπική του αυτή επίσκεψη υποδέχτηκε ο Δήμαρχος Γρεβενών κ. Γεώργιος Νούτσος μαζί με τον Πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου κ. Γιάννη Χάτσιο και τους Αντιδημάρχους, κ. Οδυσσέα Βλάχο και Μπασνά Σπύρο.

Ανταλλάχθηκαν απόψεις για πολιτικό-οικονομικά θέματα της επικαιρότητας και ζητήματα πολιτιστικών ανταλλαγών (διοργάνωση συναυλιών).
Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έδειξε ο κ. Linhart για τις δραστηριότητες της Πράσινης Ανάπτυξης και Ενέργειας που προωθούνται από το Δήμο Γρεβενών, καθώς και για τις αναπτυξιακές διαστάσεις του εγχειρήματος των Μανιταριών.

Ο Δήμαρχος δώρισε στον κ. Πρέσβη ένα καλάθι με Μανιτάρια και το αντίστοιχο Λεύκωμα του Δήμου Γρεβενών, ταξιδιωτικό οδηγό των Γρεβενών καθώς και το νέο DVD-ντοκιμαντέρ του κ. Κουτσομύτη για τα Γρεβενά.