Συναντήσεις δημάρχου Γρεβενών Γεωργίου Δασταμάνη σε Υπουργεία και Φορείς

Στην Αθήνα βρέθηκε την περασμένη εβδομάδα ο Δήμαρχος Γρεβενών κ. Γιώργος Δασταμάνης όπου είχε διαδοχικές συναντήσεις σε υπουργεία και φορείς που χειρίζονται βασικά ζητήματα του Δήμου. Συγκεκριμένα συναντήθηκε με τον Υπουργό Εσωτερικών κ. Παναγιώτη Κουρουμπλή, τον Υπουργό Πολιτισμού κ. Αριστείδη Μπαλτά, καθώς και με την Πρόεδρο του ΙΝΕΔΙΒΙΜ κ. Αγγελική Δημητρακοπούλου και τη Διευθύνουσα Σύμβουλο κ. Άννα Μαυρουδή. Τον Δήμαρχο συνόδευαν οι Αντιδήμαρχοι Ματθαίος Αδάμος και Χρήστος Τριγώνης ενώ παρόν στις συναντήσεις ήταν και ο Βουλευτής Γρεβενών κ. Χρήστος Μπγιάλα.

Τα θέματα που κυριάρχησαν στις ζητήσεις τους ήταν η ίδρυση του Αρχαιολογικού Μουσείου Γρεβενών για την οποία ο αρμόδιος υπουργός δήλωσε απόλυτα σύμφωνος, ευχαριστώντας παράλληλα τον Δήμαρχο για την παραχώρηση των Δημοτικών κτιρίων που αποτελούν τη βασική προϋπόθεση για τη λειτουργία του. Επίσης, συζητήθηκε η δυνατότητα ένταξης του Δήμου Γρεβενών στους ορεινούς Δήμους, καθώς και η επίσπευση ολοκλήρωσης των εργασιών ανακαίνισης στην Μαθητική Εστία ώστε να λειτουργήσει και ως φοιτητική ενισχύοντας έτσι τις υποδομές του ΤΕΙ. Ο Δήμαρχος δεν παρέλειψε να αναφερθεί σε επιμέρους λειτουργικά ζητήματα του α' βαθμού της τοπικής αυτοδιοίκησης τα οποία χρήζουν άμεσης αντιμετώπισης και μπορούν να επιλυθούν με το επικείμενο πολυνομοσχέδιο του Υπουργείου Εσωτερικών, το οποίο θα τεθεί το προσεχές διάστημα προς διαβούλευση.