Δήμος Γρεβενών: Οι μόνιμοι κάτοικοι των “Λευκών Περιοχών” να σπεύσουν για αιτήσεις – Περιθώριο έως τις 15 Νοεμβρίου για δωρεάν πρόσβαση στο τηλεοπτικό σήμα

Σύμφωνα με την ΚΥΑ 2539/τεύχος Β'/14.06.2021, οι δημότες του Δήμου Γρεβενών που υπάγονται στις “Λευκές Περιοχές” έχουν περιθώριο μέχρι και τη Δευτέρα 15 Νοεμβρίου 2021 να υποβάλλουν τις αιτήσεις τους προκειμένου να εξασφαλίσουν δωρεάν πρόσβαση στο τηλεοπτικό σήμα.

Όπως τονίζει το αρμόδιο Υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης, οι πολίτες των “Λευκών Περιοχών” θα μπορούν να αποκτήσουν πρόσβαση στους ελληνικούς τηλεοπτικούς σταθμούς ελεύθερης λήψης εθνικής εμβέλειας, καθώς και σε όσους τηλεοπτικούς σταθμούς ελεύθερης λήψης περιφερειακής εμβέλειας μεταδίδονται από τον πάροχο της επιλογής τους. Στο πλαίσιο της δράσης, τόσο η πρόσβαση όσο και η εγγύηση για τον εξοπλισμό παρέχονται δωρεάν για διάστημα οκτώ ετών.

Η σχετική διαδικασία, που ξεκίνησε σήμερα, είναι εξαιρετικά απλή καθώς οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να καταθέσουν την αίτησή τους είτε ψηφιακά είτε στα ΚΕΠ του Δήμου.

Για την ηλεκτρονική αίτηση, μέσω της πλατφόρμας https://white-areas.gov.gr/, θα χρειαστούν μόνο οι κωδικοί του taxisnet και ο ενδεκαψήφιος αριθμός παροχής ηλεκτρικού ρεύματος ενώ για την κατάθεση της αίτησης στα ΚΕΠ, θα χρειαστεί η αστυνομική ταυτότητα, ο ενδεκαψήφιος αριθμός παροχής ηλεκτρικού ρεύματος, το ΑΦΜ, ένας αριθμός σταθερού ή κινητού τηλεφώνου και ένα email επικοινωνίας.

Επισημαίνεται ότι τα χωριά και τα σημεία του Δήμου Γρεβενών που υπάγονται στις “Λευκές Περιοχές” είναι τα εξής: Αβδέλλα, Άγιος Κοσμάς, Εκκλησιές, Δασύλλιο, Καλλονή, Κυδωνιές, Κυπαρίσσι, Λείψι, Παλαιοχώρι, Ποντινή, Κρανιά, Μικρολίβαδο, Πηγαδίτσα, Πριόνια, Αγάπη, Βατόλακκος, Καλόχι, Σιταράς, Δοτσικό, Κιβωτός, Κληματάκι, Αναβρυτά, Λάβδα, Μαυραναίοι, Μοναχίτι, Παρόρειο, Περιβολάκι, Πολυνέρι, Σπήλαιο, Σταυρός, Μεσολούρι, Περιβόλι, Σαμαρίνα, Σμίξη, Αετιά, Κουρούνα και Φιλιππαίοι.

Για περισσότερες πληροφορίες και διευκρινήσεις επικοινωνήστε με το Γραφείο Αρωγής Χρηστών του Υπουργείου στο τηλέφωνο 215215-7840, Δευτέρα με Παρασκευή (09:00 - 17:00), ή με e-mail στη διεύθυνση  Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. .

Επιπλέον, για την καλύτερη εξυπηρέτησή σας, παραθέτουμε και τα στοιχεία επικοινωνίας των επτά (7) ΚΕΠ του Δήμου Γρεβενών που είναι τα εξής:

ΔΗΜΟΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ

Δ. Ε. Αγίου Κοσμά

(24623)51714

Μέγαρο

• Διευθύντρια ΚΕΠ Δήμου Γρεβενών κ.Ευδοξία Μπαζάκα, τηλ.(24623)53304 και έδρα στο ΚΕΠ 0124 (Διοικητήριο).

• Αναπληρώτρια Προϊσταμένη του Τμήματος Εξυπηρέτησης Πολιτών Δήμου Γρεβενών κ.Ζήσω Καραλιόλιου, τηλ.(24623)50006 και έδρα στο ΚΕΠ 0506 (Κεντρικό).

Γραφείο Τύπου

Δημάρχου Γρεβενών