Δήμος Γρεβενών: Και μέσω των ΚΕΠ η υποβολή αιτήσεων για την επιδότηση των καυσίμων κίνησης

Προς διευκόλυνση των συνδημοτών μας, ο Δήμος Γρεβενών ενημερώνει ότι η διαδικασία έκδοσης ψηφιακής χρεωστικής κάρτας ή πίστωσης στον τραπεζικό λογαριασμό για την επιδότηση των καυσίμων κίνησης των μηνών Απριλίου-Μαΐου-Ιουνίου 2022, διεκπεραιώνεται και μέσω των Κέντρων Εξυπηρέτησης Πολιτών (ΚΕΠ), κατόπιν σχετικής αίτησης του φυσικού προσώπου-δικαιούχου ή με εξουσιοδότησή του.

Απαραίτητα δικαιολογητικά που θα χρειαστούν είναι:

• ο Αριθμός Φορολογικού Μητρώου (ΑΦΜ)
  • ο αριθμός κυκλοφορίας του οχήματος, μοτοσυκλέτας-μοτοποδηλάτου
  • τα στοιχεία επικοινωνίας του φυσικού προσώπου-δικαιούχου (αριθμός κινητού τηλεφώνου και διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου)

Ο υπάλληλος αιτείται για λογαριασμό του φυσικού προσώπου:

• είτε την έκδοση της ψηφιακής χρεωστικής κάρτας και την πίστωση του σχετικού ποσού
  • είτε την πίστωση του σχετικού ποσού στον τραπεζικό λογαριασμό του αιτούντος, ο οποίος δηλώνει το ΙΒΑΝ του λογαριασμού που είναι δικαιούχος ή συνδικαιούχος, καθώς και την τράπεζα.

Στα ΚΕΠ οι αιτήσεις ξεκίνησαν στις 26-04-2022 ανεξαρτήτως του λήγοντος αριθμού του ΑΦΜ των φυσικών προσώπων.

Σημειώνεται ότι τα φυσικά πρόσωπα/δικαιούχοι, μπορούν να υποβάλουν και μόνοι τους την ηλεκτρονική αίτηση μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (gov.gr-https://vouchers.gov.gr), με τη χρήση των κωδικών τους taxisnet.

Για την καλύτερη εξυπηρέτηση των πολιτών, παραθέτουμε και τα στοιχεία επικοινωνίας των επτά (7) ΚΕΠ του Δήμου Γρεβενών που είναι τα εξής:

ΔΗΜΟΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ

Δ.Ε. Αγίου Κοσμά

(24623)51714

Μέγαρο

• Διευθύντρια ΚΕΠ Δήμου Γρεβενών κα Ευδοξία Μπαζάκα, τηλ.(24623)53304 και έδρα στο ΚΕΠ 0124 (Διοικητήριο).
  • Αναπληρώτρια Προϊσταμένη του Τμήματος Εξυπηρέτησης Πολιτών Δήμου Γρεβενών κα Ζήσω Καραλιόλιου, τηλ.(24623)50006 και έδρα στο ΚΕΠ 0506 (Κεντρικό).

Γραφείο Τύπου

Δημάρχου Γρεβενών