Κατεπείγουσα Συνεδρίαση Δημοτικού Συμβουλίου Γρεβενών τη Δευτέρα 06 Ιουνίου 2022 και ώρα 17:00

Καλείστε σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 65 & 67 του Ν. 3852/2010 (Φ.Ε.Κ. 87/Α/2010) όπως ισχύουν, σε συνδυασμό με τις διατάξεις του άρθρου 10 της Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου “Κατεπείγοντα μέτρα αντιμετώπισης των αρνητικών συνεπειών της εμφάνισης του κορωνοϊού COVID-19 και της ανάγκης περιορισμού της διάδοσής του” που δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 55/Α΄/11-03-2020 και την εγκύκλιο 426/77233/13.11.2020 του Υπουργείου Εσωτερικών,  στην 13η κατεπείγουσα  συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Γρεβενών, που θα πραγματοποιηθεί στις 6 Ιουνίου 2022 ημέρα Δευτέρα και ώρα 17:00 έως 20:00 Η συνεδρίαση θα διεξαχθεί δια περιφοράς μέσω τηλεφωνικής επικοινωνίας κ.λ.π., με μοναδικό θέμα ημερήσιας διάταξης:

Θέμα   1ο

Τροποποίηση της αριθμ. 51/2022 απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου με θέμα: “Έγκριση του 1ου (β) σχεδίου αναμόρφωσης του προϋπολογισμού του Δήμου οικονομικού έτους 2022 (επικαιροποίηση), όπως συντάχθηκε από την Οικονομική Επιτροπή”

Στη συνεδρίαση προσκαλείται ο Γενικός Γραμματέας του Δήμου Γρεβενών κ. Γρηγόριος Φαρμάκης.

Η Πρόεδρος σε κατεπείγουσες περιπτώσεις, σύμφωνα με την παρ. 5 του άρθρου 67 του Ν. 3852/2010 όπως ισχύει, συγκαλεί Δημοτικό Συμβούλιο και η πρόσκληση γνωστοποιείται και την ημέρα της συνεδρίασης.

Πρώτο και μοναδικό θέμα της ημερήσιας διάταξης: Μετά την έκδοση της αριθμ. 51/2022 απόφασης του Δημοτικού Συμβουλίου  με θέμα: “Έγκριση του 1ου (β) σχεδίου αναμόρφωσης του προϋπολογισμού του Δήμου οικονομικού έτους 2022 (επικαιροποίηση), όπως συντάχθηκε από την Οικονομική Επιτροπή” και τη συμπλήρωσή της με την 56/2022 απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου και συγκεκριμένα κατά τη διαδικασία ελέγχου αυτής από την Εποπτεύουσα Αρχή επί του ελέγχου των αποφάσεων των ΟΤΑ, διαπιστώθηκε η ανάγκη διόρθωσης των πινάκων της ΟΜΑΔΑΣ Ι που εμπεριέχονται σε αυτή, στο ορθό. Το Τμήμα Προϋπολογισμού & Λογιστηρίου του Δήμου Γρεβενών προτείνει την τροποποίηση αυτής στο 1ο (β) σχέδιο αναμόρφωσης όπως εμφανίζεται στην αριθμ. 51/2022 απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Γρεβενών.

Λαμβάνοντας υπόψη τη σοβαρότητα του θέματος και το γεγονός ότι η συμπλήρωση της αρχικής απόφασης του Δημοτικού Συμβουλίου περί έγκρισης του 1ου σχεδίου αναμόρφωσης, είναι προϋπόθεση και υψίστης σημασίας για την εκτέλεση του Προϋπολογισμού τρέχοντος έτους και συνεπώς για την εν γένει λειτουργία του Δήμου (εξόφληση οφειλών, τρεχουσών δαπανών και λοιπών υποχρεώσεων του Δήμου), κρίνεται ότι το μοναδικό θέμα της ημερήσιας διάταξης είναι κατεπείγον και απαιτείται η σύγκληση σε κατεπείγουσα συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, διότι θα πρέπει άμεσα να τροποποιηθεί η απόφαση και να διορθωθεί στο ορθό για την εύρυθμη λειτουργία του Δήμου.

Η Πρόεδρος του Δ.Σ.

Φωτεινή  Τζουβάρα