Συνεχίζονται οι αναπλάσεις από το Τμήμα Πρασίνου του Δήμου Γρεβενών (Φωτογραφίες)

Στον εξωραϊσμό και την αποκατάσταση της όψης του μικρού πάρκου, πλησίον της Γέφυρας Καλαμπάκας, προχώρησε το Τμήμα Πρασίνου του Δήμου Γρεβενών, παραδίδοντάς το στους δημότες και τους επισκέπτες πιο πράσινο, πιο όμορφο και πιο φιλικό.

Ειδικότερα, οι εργασίες που πραγματοποιήθηκαν ήταν οι εξής:

• Καθαρίστηκε και προετοιμάστηκε το έδαφος.
  • Τοποθετήθηκε αρδευτικό σύστημα και χλοοτάπητας.
  • Δημιουργήθηκε ένα μεγάλο πετρόχτιστο παρτέρι στο οποίο φυτεύτηκαν εποχιακά άνθη.
  • Συντηρήθηκαν τα ξύλα της πέργκολας και φυτεύτηκαν πολυετή αναρριχώμενα φυτά.
  • Υδροδοτήθηκε η βρύση με τη συνδρομή της ΔΕΥΑΓ.
  • Επενδύθηκαν με ξύλα τα υπάρχοντα τσιμεντένια καθιστικά.

«Με την εξαιρετική συνεργασία του προσωπικού του Δήμου πετύχαμε την αισθητική βελτίωση του μικρού αυτού πάρκου, το οποίο βρίσκεται στη νότια είσοδο της πόλης, αποτελώντας τόπο περιπάτου και αναψυχής. Είναι σημαντικό να διατηρήσουμε και να προστατεύουμε το πράσινο της πόλης μας και αυτό είναι ευθύνη όλων μας», τονίζει από την πλευρά του ο αρμόδιος Αντιδήμαρχος Πρασίνου & Πολεοδομίας Νίκος Τσικούρας.

Γραφείο Τύπου

Δημάρχου Γρεβενών