ΞΕΚΙΝΑ Η ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΤΟΥ ΠΑΡΚΟΥ ΜΕΡΑ

Ξεκινά η ανάπλαση του Πάρκου Μερά

Υπογράφηκε στο Δημαρχείο Γρεβενών την Παρασκευή 28-5-2010 η σύμβαση για το σημαντικότατο έργο της Ανάπλασης του Πάρκου Μέρα- του μεγαλύτερου κοινόχρηστου χώρου στην πόλη μας, προϋπολογισμού 1.200.000 ευρώ.

Ο δήμαρχος Γρεβενών Γιώργος Νούτσος και η ανάδοχος κοινοπραξία υπέγραψαν το έργο που έχει ορίζοντα εκτέλεσης τους 18 μήνες, ενώ ο Δήμαρχος υπογράμμισε πως το έργο που θα αλλάξει την είσοδο των Γρεβενών, θα ολοκληρωθεί σε συντομότερο χρόνο.
Ιδιαίτερης περιβαλλοντικής σημασίας το νέο πάρκο θα είναι πρότυπο ήπιων παρεμβάσεων και θα περιλαμβάνει λίμνη σε δύο επίπεδα με καταρράκτη, ξύλινες γέφυρες, βραχόκηπο, αμφιθέατρο, παιδική χαρά, ποδηλατόδρομο, αναψυκτήριο παραδοσιακά δομημένο, ενώ θα υπάρχουν έντονες ανθοφυτεύσεις με ελκυστικό αισθητικό αποτέλεσμα.

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ