ΕΓΚΑΙΝΙΑ ΝΕΟ ΡΟΛΟΙ

ΦΩΤΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ

Σε μια όμορφη γιορτή του Δήμου Γρεβενών με μουσική και φως, και με τη συμμετοχή πλήθους κόσμου παρά τον άστατο καιρό, το Ρολόι των Γρεβενών στην Πλατεία Ελευθερίας παρουσιάστηκε στο «πρωταρχικό του κάλλος» όπως ανέφερε στο χαιρετισμό του ο Δήμαρχος Γρεβενών κ. Γιώργος Νούτσος.
Το βράδυ του Σαββάτου 9-1-2010 το Ρολόι φωτίστηκε και φώτισε την ιστορία μας.
Ο Δήμαρχος Γρεβενών είπε πως βρισκόμαστε όλοι μαζί κάτω από το ιστορικό σύμβολό των Γρεβενών, για να γιορτάσουμε την νέα του μορφή που δείχνει και την αυθεντική του ιστορική ταυτότητα. Σύμβολο αγαπητό της πόλης μας, που αυτή η Δημοτική Αρχή θέλησε και πέτυχε να το αναδείξει στο πρωταρχικό του κάλλος.

Ευχαρίστησε τους αναδόχους κ. Σταυρόπουλο Παναγιώτη και την κυρία Γκάλαβου Σοφία, καθώς και τα μέλη της Αρχιτεκτονικής Επιτροπής.

Ας σημειωθεί επίσης ότι το ακριβές αντίγραφο του αεροπλάνου στην κορυφή του πύργου του ρολογιού ήταν προσφορά του Μοτοσικλετιστικού Ομίλου Γρεβενών, ωραία δημιουργία του κ. Αδάμου Ράσσιου.

Ακολουθούν σημεία της ομιλίας του Δημάρχου Γρεβενών:

[Είναι ένα] Μοναδικής αξίας μνημείο ενός παρελθόντος, που δυστυχώς στην πόλη μας έχουν σβηστεί τα ίχνη του.
«Δημοτικόν Ωρολόιον ή Ωρολόιον της Πόλης» αναγράφουν συχνά οι παλιές αποφάσεις του Δήμου Γρεβενών.
Κτίσμα του 1776, που καταστράφηκε το 1820 από τους Τούρκους που εκστράτευσαν εναντίον του Αλή Πασά.
Σύμφωνα με το ιστορικό έργο του φίλου Απόστολου Παπαδημητρίου, ξανακτίστηκε λίγο αργότερα από το Νουρή Πασά απόγονο των αρχικών κτητόρων και πήρε την σημερινή μορφή του ως Ρολογιού το 1906.
Χαρακτηριστικό σημείο της αστικής αρχιτεκτονικής εποχής της Βαλκανικής που με την ομορφιά του ξεχώριζε.

Κτίσμα ορόσημο που παρακολούθησε όλες τις ιστορικές εξελίξεις. Βρέθηκε κοντά στους Γρεβενιώτες, σήμανε τις ώρες μιας πολυτάραχης ιστορίας.
Χαρακτηριστικά, ο μακεδονομάχος Γιάννης Καραβίτης από τα Σφακιά, περιγράφει στα απομνημονεύματά του τις αψιμαχίες γύρω από το ρολόι το 1912.

Τα αποτελέσματα είναι λοιπόν σήμερα μπροστά μας.
Ένα ιστορικό κτίριο με μια μορφή που εντυπωσιάζει και εμάς τους Γρεβενιώτες αλλά και τους επισκέπτες.
Ήδη, εδώ και καιρό κοσμεί το λογότυπο του Δήμου Γρεβενών, βρίσκεται σε εξώφυλλα τουριστικών οδηγών και στο επίκεντρο εκδηλώσεων.

Κοντά λοιπόν στο Ρολόι, φωτίζουμε την ιστορία μας και το καλωσορίζουμε με την καινούργια του αλλά πλέον ιστορική όψη, στο μέλλον της πόλης των Γρεβενών.

Χαιρετισμό απέστειλε και ο βουλευτής Γρεβενών κ. Θανάσης Χαντάβας:

Αγαπητέ Δήμαρχε
Ευχαριστώ θερμά για την πρόσκλησή σας να παρευρεθώ στην εκδήλωση, που αφορά στην ανάδειξη του μοναδικού ίσως εναπομείναντος στοιχείου της πόλης μας που μας συνδέει με το παρελθόν του ιστορικού Ρολογιού.
Δυστυχώς ανειλημμένες υποχρεώσεις μου στην Αθήνα, δεν μου επιτρέπουν να είμαι παρών.
Θεωρώ ότι προσπάθειες όπως αυτή, συμβάλλουν στη διατήρηση της ταυτότητάς μας και της πολιτιστικής μας κληρονομιάς.

Θανάσης Χαντάβας
Βουλευτής Ν. Γρεβενών