Θέμα: Επιστολή του Δημάρχου Γρεβενών κ. Δημοσθένη Κουπτσίδη στον Αναπληρωτή Υπουργό Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων κ. Μάξιμο Χαρακόπουλο για το πρόβλημα που αντιμετωπίζουν οι κτηνοτρόφοι του Δήμου Γρεβενών καθώς απορρίφθηκαν, ως μη επιλέξιμες, εκτάσεις που είχαν χαρακτηρισθεί ως βοσκότοποι, αφού χαρακτηρίσθηκαν ως δασικές, με την οποία ζητά την παρέμβαση του για την επίλυση αυτού του τόσο σοβαρού προβλήματος.

«Κύριε Υπουργέ,

Όπως ήδη σας είναι γνωστό ο αποχαρακτηρισμός των βοσκοτόπων έγινε σε δύο στάδια. Ο πρώτος το Μάιο του 2013 και ο δεύτερος στις 30 Σεπτεμβρίου 2013. Στο διάστημα αυτό καταβλήθηκε κάθε δυνατή προσπάθεια από μέρους μας, έτσι ώστε να μη μείνει κανένας κτηνοτρόφος, δημότης του Δήμου μας, που λαμβάνει εξισωτική, χωρίς ενεργοποίηση των δικαιωμάτων του. Στο διάστημα αυτό καταφέραμε επίσης όλα τα προγράμματα, να δηλωθούν σωστά.

Στο δεύτερο στάδιο που έγινε στις 30-09-2013 ο ΟΠΕΚΕΠΕ άλλαξε τη διαθεσιμότητα των βοσκοτόπων και χαρακτηρίζει μη επιλέξιμους, πάνω από το 70% των υπαρχόντων.

Η απόφαση αυτή του ΟΠΕΚΕΠΕ έχει ως αποτέλεσμα:

1).Το 70-80% των κτηνοτρόφων του δήμου μας να μην καλύπτει τα δικαιώματά του. Στο ποσοστό αυτό δεν περιλαμβάνονται οι μετακινούμενοι κτηνοτρόφοι μας.

2).Το ίδιο ποσοστό δεν λαμβάνει ολόκληρη την εξισωτική αποζημίωση ή μέρος αυτής.

3).Το 90% των αγροπεριβαλλοντικών προγραμμάτων (βιολογική κτηνοτροφία, σπάνιες φυλές) μένει εκτός πυκνότητας βόσκησης και συνεπώς εφαρμογής των προγραμμάτων.

4). Ο Δήμος μας σύμφωνα με τον πρώτο αποχαρακτηρισμό έχει προβεί στην έκδοση βεβαιώσεων χρήσης βοσκοτόπων για το 2013, στην έκδοση καταστάσεων βοσκής και έχει εισπράξει δικαιώματα βοσκής για το τρέχον έτος.

Κύριε Υπουργέ,

Οι βοσκότοποι στο Δήμο Γρεβενών είναι στην πλειονότητά τους θαμνώδεις και μερικώς δασοσκεπείς. Αξιοποιούνται δε μόνο ως βοσκήσιμες εκτάσεις και χωρίς αυτές δεν μπορεί να υπάρξει βιώσιμη κτηνοτροφία στο Δήμο μας.

Στις δύσκολες οικονομικές συγκυρίες που βιώνουμε, πιστεύουμε ότι ο πρωτογενής τομέας θα συμβάλλει τα μέγιστα στην προσπάθεια εξόδου της χώρας από την κρίση.

Ζητούμε την προσωπική σας παρέμβαση για τη λύση αυτού του τόσο σοβαρού προβλήματος.

Ευελπιστώντας στη θετική από πλευράς σας αντιμετώπιση του προβλήματος σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων.

Ο Δήμαρχος Γρεβενών

Δημοσθένης Κουπτσίδης»